Polski English Deutch wyjście strona główna
 
  jesteś tutaj: nadzieja.pl > rodzina on-line > listy do zakochanych > znalezienie...  
 

ZNALEZIENIE
ODPOWIEDNIEJ OSOBY
ELLEN G. WHITE

Młodzieńcy i panny, zanim zawrą związek małżeński, powinni zdobyć praktyczne doświadczenie życiowe, które by pozwoliło im sprostać obowiązkom rodzinnym i znosić trudy życia.[1]

Ponieważ kobiety i mężczyźni wspólnie zakładają dom rodzinny, powinni tak chłopcy, jak i dziewczęta poznać obowiązki domowe. Każdy chłopiec powinien nauczyć się takich rzeczy, jak ścielenie łóżka, przygotowanie jedzenia, zmywanie naczyń, naprawa odzieży, pranie bielizny, sprzątanie pokoju. W żadnym przypadku te czynności nie przynoszą ujmy jego męskości, odwrotnie, chłopiec poczuje się użytecznym, co wpłynie na jego dobre samopoczucie.[2]

Jest bardzo wiele dziewcząt, które wyszły za mąż i mają rodziny, a niewiele mają praktycznej wiedzy o obowiązkach spoczywających na żonie i matce. Potrafią czytać i grać na instrumentach muzycznych, ale nie potrafią gotować, a przecież ma to bardzo istotne znaczenie dla zdrowia rodziny. Nie potrafią kroić i szyć ubrań, ponieważ nigdy się tego nie uczyły. Uważały te rzeczy za zbędne i w swoim życiu małżeńskim są tak zależne od kogoś, kto to zrobi dla nich, jak ich dzieci są zależne od nich.[3]

JAKICH CECH POWINIEN SZUKAĆ MŁODY MĘŻCZYZNA U PRZYSZŁEJ ŻONY

Młodzieniec niech szuka tej, która u jego boku będzie dzieliła z nim ciężary życia, której wpływ uszlachetni go, a miłość da szczęście.[4]

„Roztropna żona jest darem Pana”. „Serce małżonka ufa jej. (...) Gdyż wyświadcza mu dobro, a nie zło, po wszystkie dni swojego życia. (...) Gdy otwiera usta, mówi mądrze, a jej język wypowiada dobre rady. Czuwa nad biegiem spraw domowych, nie jada chleba nie zapracowanego. Jej synowie nazywają ją szczęśliwą, jej mąż sławi ją, mówiąc: Jest wiele dzielnych kobiet, lecz ty przewyższasz wszystkie!” „Kto znalazł żonę, znalazł coś dobrego i zyskał upodobanie u Pana” PRZYP. 19,14; 31,11.12.26-29; 18,22.

Rolf był synem wybitnego pastora w Europie. Dziewczyna, którą chciał poślubić, nie była pewna, czy go kocha, lecz on ponaglał ją, by oświadczyła, że darzy go miłością. Były także inne rzeczy, które wskazywały na to, że z dwóch powodów — temperamentu i wychowania — nie była gotowa przyjąć na siebie obowiązków życia małżeńskiego. Ellen White postawiła Rolfowi pewne pytania, na które powinien odpowiedzieć sobie każdy młody mężczyzna, który planuje małżeństwo. [w górę]

Great Grimsgy, Anglia
23 września 1886 r.

Drogi Rolfie,

Będąc w Bazylei rozmawiałam z Edith w związku z twoim zabieganiem o jej względy. Zapytałam ją, czy jest całkowicie pewna, że kocha ciebie na tyle, by połączyć swoje dobro z twoim na całe życie. Odpowiedziała, że nie jest w pełni zdecydowana co do tej sprawy. Powiedziałam jej, że powinna wiedzieć, jaki krok podejmuje, że nie powinna dawać żadnej zachęty do tego, by jakikolwiek młody mężczyzna zwrócił na nią uwagę, a potem okazywać mu swoje względy, jeśli go nie kocha.

Wtedy wyraźnie oświadczyła, że nie wiedziała, czy cię kocha, ale myślała, że jeśli będzie w pewien sposób z tobą związana, zapozna się z tobą. Jednak tak, jak to było dotychczas, oboje nie mieliście szansy się poznać.

Mam powód sądzić, że Edith nie lubi prac domowych, a ja wiem, że powinieneś mieć żonę, która mogłaby uczynić twój dom szczęśliwym. Zapytałam ją, czy ma jakieś doświadczenia w zakresie tych obowiązków, które spoczywają na żonie. Odpowiedziała, że wykonywała prace domowe u rodziny swojego ojca. Postawiłam te pytania, ponieważ po zapoznaniu się z jej charakterem uznałam, że potrzebuje specjalnego wyszkolenia w praktycznych obowiązkach życiowych, ale ona nie ma żadnych skłonności i upodobania do tych rzeczy.

Powiedziała mi także, że nie jest wcale zdecydowana, ale ty bardzo ją ponaglasz i kochasz, lecz ona nie może powiedzieć, że darzy cię jakimkolwiek uczuciem, chociaż jesteś bardzo miły i troskliwy. Powiedziałam więc jej: „W takim razie bądź rozsądna i nie zwódź go”.

Powiedziałam jej także, że powinna przemyśleć sprawę małżeństwa z tobą — czy podejmując taki krok oboje moglibyście uczcić Boga; czy będziecie bardziej uduchowieni; i czy wasze życie będzie bardziej użyteczne. Małżeństwa, które są zawierane pod wpływem impulsu i samolubnie planowane, zazwyczaj nie przynoszą dobrych rezultatów, a często okazują się wielkim błędem.

Rolf, nie mogę powiedzieć, że jest to moja sprawa, by uznać, że nie powinieneś żenić się z Edith, ale chcę cię zapewnić, że interesuję się twoją przyszłością. Oto sprawy, które powinieneś rozważyć: Czy ta, którą poślubisz, wniesie szczęście do twojego domu? Czy Edith jest osobą oszczędną, lub czy, gdy będzie twoją żoną, nie tylko wyda swoje własne zarobki, ale także wszystkie twoje, by zaspokoić próżność, pragnienie pokazania się? Czy ma wyrobione zasady w tych sprawach?

Nie sądzę, by Edith wiedziała, co to jest samozaparcie. Gdyby miała okazję, znalazłaby sposób, by wydać więcej pieniędzy niż zarobiła. Jej samolubne zaspokajanie własnych potrzeb, które nigdy nie zostało przezwyciężone, i wrodzone pobłażanie sobie, stały się częścią jej życia. Ona pragnie łatwego, przyjemnego życia. [w górę]

Rolf, muszę ci powiedzieć otwarcie, że jeśli ją poślubisz, będziecie tworzyli związek, ale nie będziecie dobrani. Będziesz widział coś niedoskonałego w osobie, którą uczynisz swoją żoną. Tam, gdzie tak wielkie samolubstwo owładnęło duszę, chrześcijańskie oddanie i pobożność nigdy nie wzrosną.

Piszę do ciebie, Rolfie, jak do własnego syna. Jest przed nami wielka i szlachetna praca, a część, którą wykonamy w tym świecie, zależy całkowicie od naszego ukierunkowania i celów w życiu. Możemy kierować się chwilowym impulsem. Ty masz kwalifikacje do tego, żeby być użytecznym człowiekiem, ale jeśli pójdziesz za swoimi skłonnościami, ten silny prąd własnej woli zmiecie cię. Postaw sobie wysokie standardy i szczerze staraj się, by je osiągnąć.

Niech wzrastanie i osiągnięcie pełni człowieczeństwa w Chrystusie Jezusie będzie głównym celem twojego życia. W Chrystusie możesz działać z odwagą; bez Chrystusa nie możesz uczynić niczego, jak powinieneś. Postanowiłeś wykonywać te rzeczy, które sobie zaplanujesz. To jest cecha charakteru, którą można przyjąć, jeśli twoje wysiłki będą poddane Bogu. Proszę miej to w swoim umyśle, że nie otrzymałeś pozwolenia na to, by rozporządzać sobą tak, jak ci dyktuje twoje upodobanie. Chrystus wykupił cię za ogromną cenę. Jesteś Jego własnością i we wszystkich swoich planach musisz wziąć Go pod uwagę.

Zwłaszcza w twoich planach małżeńskich bądź ostrożny, powinieneś znaleźć kogoś, kto stanie z tobą ramię w ramię w duchowym wzroście.

Rolf, chcę, byś wziął to wszystko pod rozwagę. Bóg pomoże ci, jeśli będziesz się o to modlił. Aniołowie obserwują tę walkę. Zostawiam ci tę sprawę do przemyślenia. Sam podejmij decyzję!


(List 23, 1886)

PYTANIA, KTÓRE DZIEWCZYNA POWINNA SOBIE POSTAWIĆ PRZED ZAWARCIEM MAŁŻEŃSTWA

Przed oddaniem swojej ręki przyszłemu mężowi, każda kobieta powinna dowiedzieć się, czy ten, z którym ma właśnie złączyć swój los, jest tego wart. Jaka jest jego przeszłość? Czy miłość, którą okazuje, ma szlachetny, podniosły charakter, czy może jest to zwykłe, emocjonalne uniesienie? Czy posiada on takie cechy charakteru, które uczynią ją szczęśliwą? Czy może znaleźć pokój i radość w jego uczuciu? Czy wolno jej będzie zachować swoją indywidualność, lub czy jej osąd i sumienie będą musiały być poddane kontroli męża? Jako naśladowczyni Chrystusa, nie należy ona do siebie samej; została wykupiona za wysoką cenę. Czy będzie mogła uznać żądania Zbawcy za najważniejsze? Czy ciało i duch, myśli i cele będą zachowane czyste i święte? Te pytania są ściśle powiązane ze szczęściem każdej kobiety, która wstępuje w związek małżeński.

Niechaj postawi sobie pytanie: Czy ten związek pomoże mi w mojej wędrówce do nieba? Czy zwiększy moją miłość do Boga? Czy poszerzy zakres mojej użyteczności w tym życiu? Jeśli odpowiedzi będą pozytywne, niech w bojaźni Bożej kroczy do przodu. [w górę]

Prawdziwa miłość jest rośliną, która wymaga pielęgnacji. Niech kobieta, która pragnie pełnego pokoju, szczęśliwego związku, która chce uniknąć w przyszłości nieszczęścia i smutku, dowie się, zanim odda swemu ukochanemu serce, czy ma on matkę? Jaki jest jej charakter? Czy jej wybranek uznaje swoje obowiązki wobec niej? Czy zwraca uwagę na jej życzenia i pragnie jej szczęścia? Jeśli nie czci i nie szanuje matki, czyż będzie okazywał szacunek, miłość, uprzejmość swojej żonie? Kiedy miną pierwsze lata małżeństwa, czy nadal będzie mnie kochał? Czy będzie cierpliwy, widząc moje błędy, albo może krytykancki, władczy i dyktatorski? Prawdziwe uczucie nie będzie zwracać uwagi na wiele błędów; a miłość nie dostrzeże ich.[6]

Niech młoda dziewczyna przyjmie za towarzysza życia tylko tego, kto posiada szlachetne, męskie rysy charakteru, jest pilny, ambitny i uczciwy, kto miłuje Boga i boi się Go.[7]

Ten list do Nellie jest podobny w wielu miejscach do poprzedniego, pisanego do Rolfa. Przyjaciele, z którymi się zadaje, nie są dobrzy, a wybrany przez nią chłopiec ma nonszalancki sposób bycia, używa wulgarnego języka, a do tego jest leniwy. Inne jego nawyki są także wątpliwej jakości. Ellen G. White stawia bardzo proste pytania, które mogą równie dobrze odnosić się do każdej dziewczyny, która będzie czytać ten list.

Norfolk Villa, Prospect St.
Granville, N.S.W.
9 sierpnia 1894 r.

Droga Nellie,

Jestem wdzięczna Bogu, że kochasz prawdę i Jezusa, ale jestem zaniepokojona, ponieważ powinnaś kroczyć do przodu i piąć się w górę, ażeby osiągnąć chrześcijański charakter, który jest objawiony w Słowie Bożym. Niech będzie ono twoim przewodnikiem, byś we wszystkim była ukształtowana tak, aby twoje zachowanie i charakter były zgodne z jego żądaniami.

Jesteś Bożą własnością poprzez stworzenie i wykupienie. Możesz być światłem w swoim domu i żyjąc zgodnie z prawdą ciągle doświadczać jej zbawiającego wpływu. Kiedy prawda jest w sercu, jej wpływ będzie odczuwany przez wszystkich domowników. Spoczywa na tobie święta odpowiedzialność i wymaga się, abyś utrzymywała swoją duszę w czystości dzięki oddaniu się Bogu całkowicie.

Twoi znajomi, których zachowanie jest zupełnie przeciwne sprawom duchowym, nie są zbyt szlachetni, nie rozwijają się duchowo dzięki wyżywaniu prawdy. Nie są prowadzeni przez Boga, ale znajdują się pod czarnym sztandarem księcia ciemności. Zadawanie się z takimi ludźmi, którzy ani się nie boją, ani nie kochają Boga — jeśli nie zadajesz się z nimi w celu pozyskania ich dla Jezusa — będzie szkodą dla twojego stanu duchowego. Jeśli nie możesz wznieść ich w górę, ich wpływ wywierać będzie niszczycielski wpływ na twoją wiarę. Dobrze, że traktujesz ich uprzejmie, ale nie jest dla ciebie dobre to, by upodobać sobie i wybierać ich towarzystwo, ponieważ jeśli wybierzesz atmosferę, która otacza ich dusze, zrezygnujesz z towarzystwa Jezusa.

Pan w swej miłości obdarzył mnie światłem i ostrzegam cię, że jesteś w niebezpieczeństwie, możesz być zwiedziona przez wroga. Grozi ci wybranie swojej własnej drogi, a wtedy nie będziesz podążać za radami Bożymi oraz kroczyć w posłuszeństwie Jego woli. Święty Bóg objawił zasady prowadzenia każdej duszy tak, że nikt nie powinien zgubić Jego drogi. Te wskazówki mają dla nas ogromne znaczenie, ponieważ wskazują poziom, do którego każdy syn i córka Adama powinni się dostosować. [w górę]

Nabierasz cech kobiecych i jeśli szukasz łaski Bożej, jeśli kroczysz ścieżką, po której Jezus prowadzi, coraz bardziej będziesz się stawać prawdziwą kobietą. Będziesz wzrastać w łasce, będziesz mądrzejsza dzięki doświadczeniom, a kiedy przejdziesz ze światła do jeszcze większej światłości, staniesz się szczęśliwsza. Pamiętaj, twoje życie należy do Jezusa i nie możesz żyć tylko dla siebie samej.

Unikaj tych, którzy mają lekceważący sposób bycia. Unikaj każdego, kto kocha się w bezczynności, tego, kto naśmiewa się z rzeczy świętych. Unikaj towarzystwa takich osób, które używają wulgarnego słownictwa lub są uzależnione chociażby od jednego kieliszka alkoholu. Nie słuchaj propozycji mężczyzny, który nie jest świadomy swojej odpowiedzialności przed Bogiem. Czysta prawda, która uświęca, da ci odwagę, by odciąć się od najbardziej przyjemnego towarzystwa, o którym wiesz, że nie kocha Boga, nie boi się Go i nic nie wie o zasadach prawdziwej sprawiedliwości. My zawsze możemy znieść słabość i niewiedzę przyjaciela, ale nigdy jego występki.

Uważaj na każdy podejmowany przez siebie krok, bowiem potrzebujesz Jezusa w każdej chwili. Twoje życie jest zbyt cenne, by było traktowane jak coś, co ma niewielką wartość. Kalwaria mówi ci o wartości twojego życia. Szukaj rady w Słowie Bożym, byś wiedziała, co zrobić z życiem, które zostało nabyte za tak ogromną cenę. Jako dziecko Boże wolno ci zawrzeć związek małżeński tylko powierzając swój wybór Panu. Upewnij się, czy nie podążasz za urojeniami własnego serca i krocz w bojaźni Bożej.

Gdy wierzący towarzyszą niewierzącym w celu pozyskania ich dla Chrystusa, będą Jego świadkami, ale po wypełnieniu swojej misji mają się wycofać, by oddychać czystą i świętą atmosferą. Będąc w towarzystwie niewierzących, zawsze pamiętaj, że twój charakter ma objawiać Jezusa Chrystusa i niech żadne lekkie, błahe słowa, żadne puste rozmowy nie znajdą się w twoich ustach.

Miej na uwadze wartość swojej duszy, i pamiętaj, że jest to twój przywilej i zarazem obowiązek, żeby być w każdy możliwy sposób współpracownikiem Boga. Nie wolno ci zniżyć się do takiego samego poziomu co niewierzący, śmiać się z głupich dowcipów i prowadzić takie same puste rozmowy.

Pan będzie twoim pomocnikiem i jeśli zaufasz Mu, podniesie cię do szlachetnego, wysokiego poziomu i postawi twoje stopy na platformie wiecznej prawdy. Dzięki łasce Chrystusa możesz umiejętnie zużytkować powierzone ci zdolności, w celu szerzenia dobra i zdobywania dusz dla Chrystusa. Każda zdolność, którą posiadasz, powinna być użyta we właściwym kierunku.

Moja droga siostro, napisałam do ciebie, ponieważ kocham twoją duszę i błagam cię, posłuchaj moich słów. Mam jeszcze więcej do napisania, ale zrobię to, gdy znajdę na to czas.

Z miłością Chrystusową,


(List 51, 1894)

PRZYPISY:
1. Śladami Wielkiego Lekarza, s. 253
2. Wychowanie, s. 152
3. Testimonies, t. 3, s. 156
4. Śladami Wielkiego Lekarza, s. 254
5. Testimonies, t. 5, s. 362
6. Foundamentals of Christian Education, s. 105
7. Śladami Wielkiego Lekarza, s. 254

Copyright for the Polish Edition © 2000 by ChIW „Znaki Czasu”. Artykuł pochodzi z książki „Listy do zakochanych” tej samej autorki. W książce tej zawarte są listy napisane pod wpływem wielkiej miłości Bożej i adresowane do młodych ludzi, aby pomóc im dokonać dobrego wyboru mającego wpływ na ich narzeczeństwo i małżeństwo.
     Niektóre materiały pomocnicze, odnoszące się do danych sytuacji i osób, zostały przedstawione przez twórców tej kompilacji. Pojawiają się one jako akapity poprzedzające każdy list. Niektóre dłuższe listy zostały skrócone bez wskazania miejsca skrócenia, a imiona wymienionych osób zmienione. Dodatkowe rady, niektóre zaczerpnięte z listów, zostały umieszczone na różnych stronach. INSTYTUT ELLEN G. WHITE, Waszyngton, DC 20012.

 
     
 

[w górę]

 
     
 

główna | pastor | lekarz | zielarz | rodzina | uzależnienia | kuchnia | sklep
radio
| tematy | książki | czytelnia | modlitwa | infoBiblia | pytania | studia | SMS-y
teksty | historia | księga gości | tapety | ułatwienia | technikalia | e-Biblia | lekcje
do pobrania
| mapa | szukaj | autorzy | nota prawna | zmiany | wyjście

 
  

© 1999-2003 NADZIEJA.PL Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Bank: BPH PBK VI/O w Warszawie, PLN: 11 1060 0076 0000 3200 0074 4691
Bank Swift ref. BPH KPL PK